Ogłoszenia oraz Intencje mszalne

UWAGA!

ZAKAZ BEZWZGLĘDNY WSTĘPU NA STARĄ PLEBANIĘ GROZI W KAŻDEJ CHWILI ZAWALENIEM, KAŻDE WTARGNIĘCIE DO BUDYNKU BĘDZIE WIĄZAŁO SIĘ NIEUCHRONNIE ZE ZŁAMANIEM PRAWA I ODPOIEDZIALNOSCĄ PRAWNĄ. OBIEKT JEST MONITOROWANY!

DZIESIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 9 czerwca 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Jezus swoim nauczaniem i znakami, które czynił, daje zrozumieć, że przyszedł jako obiecany Mesjasz i Odkupiciel. Dzieła zbawienia dokonał przez krzyżową ofiarę, która jest ponawiana na ołtarzach całego świata.

 2. W czerwcu poświęconym czci Najświętszego Serca Pana Jezusa każdego wieczoru o godz. 18.00 wspólnie odmawiamy Litanię do Bożego Serca. Zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach.

 3. W czwartek, 13 czerwca, obchodzimy wspomnienie Świętego Antoniego z Padwy. Nadto w trzynasty dzień miesiąca o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: We wtorek, 11 czerwca – św. Barnaba, Apostoł W czwartek, 13 czerwca – św. Antoni z Padwy W piątek, 14 czerwca – bł. Michał Kozal, biskup i męczennik z Dachau

W tym tygodniu prosimy o posprzątanie naszego kościoła w piątek po mszy św. wieczornej; Piętoń Lucyna, Gawlik Krystyna, Adamczyk Irena, Czuba Jolanta, Warchał Lucyna, Kiepura Sabina. Bóg Zapłać sprzątającym za złożoną ofiarę.

Do nabycia w zakrystii jest czasopismo Misyjne Drogi. Do skrzynki przy wyjściu z kościoła można składać ofiary na wywóz śmieci z cmentarza – 30 zł od grobu. Prosimy o napisanie imienia i nazwiska opiekuna grobu i za jaki grób jest opłata –sektor rząd i miejsce grobu. Bóg Zapłać!

INTENCJE MSZALNE 9.06 - 16.06. 2024r

Niedziela 9.06.2024r

7.00 + Aniela Mamcarczyk 24 r śm Franciszek m Szczepan zięć 9.00 + Wiesław Warchoł – od rodziny Chudy 11.00 + Krzysztof Gałuszka – od Grzegorza Okręglickiego z rodziną

Poniedziałek
18.00 + Józef Makówka – od najbliższej rodziny

Wtorek
7.00 +Antoni Adamczyk – od najbliższej rodziny

Środa Msza św Nowennowa ku czci NPNMP 18.00+Wiesław Warchoł +Józef Makówka +Krzysztof Gałuszka +Antoni Adamczyk +45 r śm. Mieczysław Rączkiewicz Rozalia ż Stanisław Rączkiewicz Tadeusz Czuba Maria Lurka Józef mąż dzieci W intencji sprzątających kościół

Czwartek Fatima 18.00 + 6 r śm Władysława Pływacz

Piątek
18.00 +9 r śm Andrzej Master jego rodzice

Sobota

 1. 00 + 25 r śm Władysław Master Danuta ż

Niedziela 16.06.2024r

7.00 + Józef Makówka – od najbliższej rodziny 9.00 + Janusz Czuba i jego rodzice 11.00 + Władysława Pływacz Zbigniew Tatar

Zarząd cmentarza wysyła zawiadomienia - przypomnienie o tzw końcu dzierżawy grobu, który jest wykupiony na 20 lat z godnie z ustawą. Fundusze zbierane przy opłacie grobów za dzierżawę należą wyłącznie do parafii, i są własnością parafii.

W razie pogrzebu proszę zawiadomić najpierw Zarząd Cmentarza w celu ustalenia miejsca pogrzebania ciała - grobu nr tel do Zarządu 785 148 126. Zmienił się także Grabarz jest nim Pan Tadeusz Tatar nr telefonu 502 630 943. Również jeśli chce się dokonać wpłaty za dzierżawę na dalsze 20 lat tzw wykupienie grobu najpierw proszę o kontakt z Zarządem Cmentarza nr tel jak wyżej. Lub jeśli się chce przeprowadzić jakieś prace np budowa nowego grobowca lub pomnika.

Zarząd Cmentarza prosi o zapoznanie się z obowiązujcym Regulaminem Cmentarza jest on na dole tej strony.

W dniu 2 maja 2023r odbyło się Zebranie Rady Parafialnej. Podczas spotkania zostały poruszone następujące sprawy:

Został uchwalony zakres obowiązków dla naszego Grabarza

Został przyjęty Regulamin Cmentarza Parafialnego

Wybrany został Zarząd dla Naszego Cmentarza w składzie Władysław Sadzikowski Mieczysław Zabiegło, Andrzej Zaręba, Henryk Pytlowski. Powyższe obowiązuje z datą 5 maj 2023r

Poruszono kwestie braku tzw Księgi Cmentarnej i stwierdzono iż jest to poważne zaniedbanie.

Omówiono również stan ławek w kościele, które kończy kornik i nadają się do wymiany ale okazuje się że nie ma tzw zeszytów w których wpisywano ofiarodawców na przyszłe ławki ani też ofiar.

Była również dyskusja nad naszym dachem na kościele, okazuje się że również do wymiany jest cała więźba, szczególnie nad prezbiterium, które to w każdej chwili może spaść.

Omówiony też został stan naszych organ piszczałkowych w naszym kościele, okazuje się ze bardzo trudno będzie je naprawić ponieważ zostały zgniecione mechanicznie piszczałki w szafie organowej poprzez wrzucenie nagłośnienia, które to pogniotło niektóre piszczałki.


NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 24 marca 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy.

2.Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów.

3. Dziś o godz.15.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.

4. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji - dawniej nazywanym „Ciemnicą”

5. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zapraszam jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00 . Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”. Podczas adoracji odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali i podobnie jak było w przypadku adoracji w tak zwanej „Ciemnicy” zapraszamy do prowadzenia modlitwy adoracyjnej wszystkie grupy parafialne. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

6. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Zapraszamy i zachęcamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem

O godz. 9.00, 10.00 i 11.00 będzie odbywać się święcenie pokarmów na stół wielkanocny.

7. Wieczorem w sobotę o godz. 18.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

Chorych odwiedzimy przed świętami 26.03 proszę zgłosić te osoby w zakrystii.

W tym tygodniu prosimy o posprzątanie naszego kościoła w środę po mszy św. wieczornej Panie; Adamczyk Beata, Dura Agnieszka, Okręglicka Paulina, Wdowik Jadwiga, Bąk Maria, Kuźnik Beata . Bóg Zapłać sprzątającym panią za złożoną ofiarę.

Do nabycia w zakrystii jest czasopismo Misyjne Drogi.

INTENCJE MSZALNE 24.03 - 31.03. 2024r

Poniedziałek 25.03
17.00 + Zofia Potoczna od najbliższej rodziny

Wtorek

7.00 +2 r śm Janina Kościelniak Tadeusz Apolonia Mamcarczyk rodzice

Środa Msza św Nowennowa ku czci NPNMP

17.00 +Zofia Potoczna +Henryk Okręglicki 5 r śm rodzice teść +Grażyna Huzior – od rodziny Dzidek +Józef Mamcarczyk Helena ż Czesław Mamcarczyk +Anastazja Łagosz Józef m Sławomir wnuk W intencji sprzątających kościół

Wielki Czwartek

18.00 + Katarzyna Witos

Wielki Piątek

18.00 Liturgia Męki Pańskiej

Wielka Sobota

18.00 W 89 rocznicę urodzin Józefy dziękczynna i w 40 rocznicę urodzin wnuka

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 31.03.2024r

7.00+Stanisław Bryndza Michalina ż Tadeusz Brudny 9.00 + 16 r śm Antoni Master Zofia ż Piotr s 11.00 +24 r śm Anna Targosz Jan m rodzice rodzeństwo


ZAKRES OBOWIĄZKÓW GRABARZA NA CMENTARZU PARAFIALNYM W PARAFII P.W-Ś.W JÓZEFA ROBOTNIKA W ŁĘKAWICY

 1. Grabarz ma obowiązek szanować sakralny charakter cmentarza grzebalnego i chronić go przed wszelką profanacją. W szczególności winien czuwać, by bramy wjazdowe nie były bez potrzeby otwierane, a teren cmentarza był dostępny dla wiernych w czasie i w sposób ustalony przez Księdza Proboszcza.
 2. Brać udział w ceremoniach pogrzebowych i innych nabożeństwach odprawianych na cmentarzu, zachowując zawsze czysty i schludny ubiór dając wiernym przykład właściwej postawy religijnej.
 3. Dbać o ogólny porządek i czystość na cmentarzu, w szczególności usuwając wyrastające między grobami krzewy, kosząc regularnie trawę i chwasty w miejscach gdzie niema grobów i utrzymując w należytym stanie alejki cmentarne.
 4. Wszystkie groby przygotowywać zgodnie z przekazanymi mu przez Księdza Proboszcza lub osoby upoważnionej przepisami prawa państwowego i kościelnego oraz zgodnie z regulaminem cmentarza parafialnego w Łękawicy szczególnie w odniesieniu do ich głębokości,szerokości oraz odstępów pomiędzy pomnikami, usytuowania oraz zabezpieczania pomników lub sypania mogiły po pogrzebie.
 5. Przygotowywać groby ziemne oraz miejsce pod budowę grobowców, a także nadzorować stawianie nowych pomników,utwaedzania terenu w koło pomników zgodnie z Regolaminem Cmentarza i porządkiem ustalonym przez Księdza Proboszcza,lub osób upoważnionych przez Radę Parafialną (zwanych dalej zarządem cmentarza) wszystkie prace oprucz porządkowych zawsze wymagają pisemnego zezwolenia zarządcy Cmentarza.
 6. W przypadku natrafienia podczas kopania grobu na resztki starej trumny lub szczątki ludzkie, zebrać je dokładnie i natychmiast pochować w tym samym miejscu lecz odpowiednio głębiej. Natrafiwszy zaś na trumnę zachowaną w całości winien zasypać mogiłę i wykopać nowy grób w innym miejscu.
 7. Dokonywać jakichkolwiek ekshumacji wyłącznie na wyraźne polecenie Księdza Proboszcza z zachowaniem odpowiednich przepisów prawa polskiego.
 8. Stare krzyże i resztki nagrobków usunięte przez wiernych i nie nadające się do dalszego sakralnego wykorzystania zabezpieczać w sposób uzgodniony z Księdzem Proboszczem. W przypadku stwierdzenia konieczności naprawy krzyży nagrobnych zwracać uwagę zainteresowanym rodzinom, by dokonano naprawy.
 9. Przygotowywać na polecenie Księdza Proboszcza kaplicę cmentarną do ceremonii pogrzebowych lub innych nabożeństw i utrzymywać w niej należyty porządek.
  1. W razie potrzeby dbać o właściwy porządek przy śmietnikach cmentarnych.
 10. Troszczyć się o porządek na ulicy wzdłuż cmentarza, w szczególności usuwając śmieci z ulicy i wokół ogrodzenia cmentarnego a także zabezpieczając dojścia przed gołoledzią.
 11. Wykonywać inne polecenia Księdza Proboszcza związane z funkcjonowaniem cmentarza parafialnego.
  1. W przypadku samowolnego odstąpienia od powyższych ustaleń grabarz odpowiada osobiście, także finansowo, za powstałe ewentualnie szkody. Z powyższymi obowiązkami zapoznałem się, akceptuję je i przyjmuję do wykonania.

Podpis………………………………………………………………….Data……………………………………………………..

REGULAMIN CMENTARZA

Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w.Św.Józefa Robotnika w Łękawicy

Na podstawie art. 2 i art. 45 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2013 r poz. 1169, ze zmianami) w związku z art. 8 ust. 3 art. 23 i art. 24 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 roku (Dz. U. nr 51 poz. 318) przy zachowaniu ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tj. Dz. U. z 2011 roku, nr 118 poz. 687, ze zmianami) i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. nr.48 póz. 284), stanowi się, co następuje: PRZEPISY 0GÓLNE

 1. Cmentarz rzymsko-katolicki w Łękawicy jest cmentarzem wyznaniowym Kościoła Katolickiego, przeznaczonym do pochówku wiernych Parafii i innych osób w tym spoza Parafii, które wyrażą wole pochowania na nim z poszanowaniem jego charakteru. Kościół Katolicki pełni na nim swa misję i sprawuje kult publiczny w granicach wyznaczonych przez prawo kościelne, a potwierdzonych przez prawo powszechne, w szczególności przez Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską.

 2. Właścicielem Cmentarza jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa Robotnika w Łękawicy na której spoczywa obowiązek zachowania katolickiego charakteru cmentarza i jego utrzymania zgodnie z przeznaczeniem.

 3. Czynności zarządu i bieżącą administrację wykonuje Zarządca Cmentarza Parafii – Proboszcz Parafii, działający w imieniu i na rzecz Parafii, do którego zadań w szczególności należy:

a) prowadzenie dokumentacji cmentarza zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w tym prowadzenie Księgi zmarłych oraz Księgi cmentarnej zgodnie z inwentaryzacją cmentarz

b) przydzielanie miejsca do urządzenia grobu oraz sprawowanie nadzoru nad jego urządzeniem.Przydzielanie miejsca pochówku może wykonywać osoba wskazana przez zarządcę cmentarza upoważnionego przez Radę Parafialną c) obsługa pogrzebów oraz piecza nad godnym i spokojnym przebiegiem uroczystości pogrzebowych d) przyjmowanie opłat cmentarnych za użytkowanie miejsc grzebalnych oraz innych opłat związanych z funkcjonowaniem cmentarza, e) dopilnowanie utrzymania porządku przez grabarza f) konserwacja urządzeń infrastruktury technicznej cmentarza, obiektów małej architektury . g) wykonanie czynności administracyjnych związanych ze zgłoszeniem usługi pogrzebowej przez firmę pogrzebową

 1. Środki na utrzymanie cmentarza pozyskiwane są z opłat cmentarnych oraz z ofiar na wywóz odpadów z cmentarza.
 2. Parafia jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów, jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na cmentarzu. Za właścicieli nagrobków uważa się dysponentów grobów.
 3. Wobec osób nie stosujących się do Regulaminu będą stosowane środki prawne i administracyjne.
 4. Groby o wartości historycznej, archeologicznej lub artystycznej nie mogą być likwidowane i podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o cmentarzach oraz w ustawie o ochronie dóbr kultury
 5. Poza usługami pogrzebowymi pozostałe czynności związane z pogrzebem mają charakter religijny i stanowią posługę duszpasterską.
 6. Usługi pogrzebowe wykonuje Zarządca Cmentarza Parafii lub zewnętrzna firma pogrzebowa wybrana przez rodzinę zmarłego § 2 Postanowienia porządkowe.
 7. Bramki wejściowe otwarte są codziennie,bramy wjazdowe mają być zamknięte.
 8. Osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do poszanowania świętości miejsca, zachowania ciszy i szacunku należnego osobom zmarłym oraz dbania o czystość i porządek.
 9. Zarządca cmentarza Parafii nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, czynników atmosferycznych, dzikich zwierząt, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru, a także za szkody wynikające z zaniedbania lub zaniechania
 10. Na terenie cmentarza zakazuje się:
  • zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
  • zaśmiecania terenu w tym wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone,
  • przebywania w stanie nietrzeźwym, spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających, palenia papierosów.
  • wprowadzania zwierząt
  • niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych,
  • wyrzucania śmieci w miejscach niedozwolonych, wyrzucania śmieci nie pochodzących z cmentarza, wypalania śmieci.
  • zabudowania grobu wykraczającego poza powierzchnię miejsca grzebalnego, ustawiania ławek, ogrodzeń, sadzenia drzew i krzewów, utwardzania ziemi wokół miejsc grzebalnych itp. bez zgody Księdza Proboszcza lub Zarządcy Cmentarza Parafiialnego
  • wjeżdżania pojazdami mechanicznymi bez zgody Zarządcy Cmentarza Parafii,
  • usuwania lub niszczenia tablic i napisów znajdujących się na grobach
  • zabierania wszelkiego rodzaju roślin, kwiatów naturalnych i sztucznych, wiązanek i zniczy z cudzych grobów
  • samowolnego wykonywanie prac budowlanych i kamieniarskich.
 11. Dysponenci grobów nie mogą we własnym zakresie wykonywać sadzenia drzew, wycinki ani innej zmiany stanu drzew i wysokich krzewów rosnących w alejach cmentarnych lub na grobach.
 12. Wszelkie prace budowlane mogą być wykonywane wyłącznie przez posiadacza lub dysponenta grobu albo upoważnione przez te osoby podmioty gospodarcze, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa lub umowy
 13. Zabrania się wrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarsko - budowlanych do pojemników ustawionych na cmentarzu lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie
 14. Wykonawca prac zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych wyniku wykonywania prac. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami .
 15. Kształt nagrobków, pomników i grobowców, znajdujące się na nich napisy i użyta symbolika nie mogą naruszać wyznaniowego charakteru cmentarza.
 16. W przypadku powstania zniszczeń lub szpecących uszkodzeń pomnika dysponent grobu jest wzywany do wykonania naprawy w terminie określonym w wezwaniu. Jeżeli naprawa nie zostanie wykonana Zarządca Cmentarza Parafii jest upoważniony do zlecenia rozebrania pomnika, a dysponent grobu nie ma prawa do odszkodowania.
 17. Zarządca Cmentarza w Parafii załatwia wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem Cmentarza . wszelkie opłaty pobiera Ksiądz Proboszcz lub mogą być robione w banku,na poczcie lub przelewy internetem na konto parafii z podaniem tytułu za co jest przesyłana opłata.
 18. Zarządca cmentarza Parafii ma prawo kontroli na terenie cmentarza pojazdów i osób oraz przewożonych i przenoszonych materiałów i sprzętu.
 19. Firmy pogrzebowe mają wolny wstęp do wszelkiej działalności na terenie Cmentarza po zgłoszeniu usługi pogrzebowej Zarządcy cmentarza Parafii i uiszczeniu stosownych opłat przewidzianych Regulaminem Cmentarza. § 3 Rodzaje miejsc pochówku. l . Na Cmentarzu mogą być następujące miejsca pochówku: a) grób ziemny stanowi dół w ziemi, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami i zasypuje wydobytą z tego dołu ziemią. grób murowany (grobowiec) stanowi dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami, nad którymi wykonane jest sklepienie.
 20. Istnieje możliwość chowania ciał zmarłych w grobach wielopoziomowych (groby głębinowe) przy zachowaniu przepisów prawa

§ 4. Prawo pochowania i dysponent grobu

 • pozostały małżonek/małżonka,
 • krewni zstępni,
 • krewni wstępni,
 • krewni w linii bocznej do 4 stopnia pokrewieństwa
 • powinowaci w linii prostej do l stopnia. 1.Na cmentarzu nie może być grobów bez opisu każdy grób musi posiadać tabliczkę kto w tym grobie spoczywa wszystkie groby bez opisu będą sukcesywnie likwidowane i wykorzystane do ponownego pochówku.
  1. Każdy grób powinien mieć dysponenta. Dysponent grobu w momencie dysponowania grobem jest jedyną osobą, która może rościć sobie prawa do grobu, chyba że upoważni do tego inne osoby, co poświadcza w formie pisemnej u Zarządcy Cmentarza Parafii, przy czym jeden egzemplarz oświadczenia woli zostaje u Zarządcy Cmentarza Parafii, a drugi otrzymuje dysponent grobu.
  2. Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania grobem jest imienne pokwitowanie uiszczenia stosownych opłat za grób, wystawione dysponentowi przez Zarządcę Cmentarza w Parafii lub w/w oświadczenie dysponenta.
  3. W przypadku śmierci dysponenta grobu oraz w sytuacji, gdy nie został on w nim pochowany, prawo do dysponowania grobem przechodzi na osobę, która go pochowała, chyba że inna osoba przedstawi prawomocne orzeczenie sądowe, wskazujące ją jako osobę uprawnioną do dysponowania grobem.
  4. Dysponent grobu jest uprawniony do zrzeczenia się prawa do miejsca grzebalnego na rzecz najbliższych członków rodziny osoby zmarłej pochowanej w danym grobie. Zrzeczenia można dokonać tylko w formie pisemnej u Zarządcy Cmentarza Parafii, przy czym jeden egzemplarz oświadczenia woli zostaje u Zarządcy Cmentarza Parafii, a drugi otrzymuje dysponent grobu.

§ 5. Pochówek w istniejących grobach. l. Grób zwykły nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. W przypadku grobu głębinowego może nastąpić „dochowanie" przed upływem 20 lat. Ponowne użycie grobu, po upływie tego okresu, nie może nastąpić, jeżeli uprawniona osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści ustaloną Regulaminem opłatę

 1. Po upływie 20 lat grób może być przeznaczony do ponownego pochówku tzn. Zarządca Cmentarza Parafii ma prawo przekazać to miejsce innej osobie, celem pochowania innego zmarłego.
 2. Dotychczasowe prawo do grobu wygasa od momentu i na skutek zaistnienia prawa innej osoby do pochowania zwłok w tym grobie. Jednak dopóki Zarządca Cmentarza Parafii nie rozporządził miejscem i inna osoba nie nabyła prawa do grobu w tym miejscu, można skutecznie zgłosić zastrzeżenie i uiścić opłatę, przedłużając prawo do grobu na okres 20 lat.
 3. Zasady określone w pkt.1-3 nie dotyczą grobów murowanych § 6. Opłaty. l. Na cmentarzu obowiązują opłaty. Zarządca Cmentarza Parafii pobiera opłaty związane z zarządzaniem Cmentarzem. Wpływy są przeznaczone na utrzymanie cmentarza oraz inwestycje cmentarne, a w szczególności na pokrycie kosztów funkcjonowania cmentarza jak koszty: wywozu i składowania śmieci, utrzymania porządku na Cmentarzu, na opłaty za wodę, energię elektryczną, ubezpieczenie oraz na utrzymanie infrastruktury Cmentarza itp.
 4. W szczególności opłaty są pobierane z tytułu: a) pokładnego, b) prolongaty (ponowienia) c) rezerwacji miejsca, d) stawiania nowego pomnika lub wymiany starego pomnika, e)opłaty za wywóz odpadów f) opłaty administracyjne za czynności Zarządcy cmentarza Parafii polegające w szczególności na:
  • lokalizacji grobu,
  • ustaleniu prawa do grobu,
  • rejestracji pogrzebu lub ekshumacji w Księdze zmarłych i Księdze cmentarnej,
  • udostępnieniu terenu cmentarza dla wykonania usługi pogrzebowej lub robót i wydaniu stosownego zezwolenia

3.Pełny „Wykaz opłat’’ ustala załącznik nr.1 do niniejszego Regulaminu.

 1. W przypadku stawiania pomnika o podwójnej szerokości (grób dwuosobowy) na grobie jednoosobowym, oprócz opłaty, należy uiścić koszt rezerwacji zgodnie z zasadami opisanymi w § 9, o ile wcześniej to miejsce nie zostało zarezerwowane.
 2. W przypadku grobów wielopoziomowych (głębinowych) opłaty związane z rezerwacją i prolongatą pobierane są jak za groby zwykłe (pojedyncze). Pokładne zaś jest pobierane przy każdym pochówku.
 3. W przypadku pochówku szczątków osób ekshumowanych z innego cmentarza stosuje się te same opłaty, co w przypadku innych pochówków 7.Zarządca Cmentarza Parafii potwierdza każde pobranie opłaty odpowiednim dokumentem. Pobrane opłaty będą wpłacane na konto bankowe Parafii, a wykaz pobranych opłat przedstawiany Radzie Parafialnej.

§ 7. Pokładne.

 1. Pokładne to opłata uiszczana w chwili powstania nowego grobu lub użycia miejsca w grobie głębinowym i grobie murowanym, przyznająca prawo do użytkowania tego miejsca przez okres 20 lat, w tym także do stawiania nagrobków za zgodą Zarządcy Cmentarza Parafii.

 2. W przypadku grzebania ciała jednej osoby i wyrażenia chęci zarezerwowania miejsca obok na pochowanie w przyszłości (np. współmałżonka) wraz z pokładnym należy pokryć koszt rezerwacji miejsca na zasadach podanych w §9. § 8. Prolongata (ponowienie).

 3. Prolongata to ponowna opłata za prawo do użytkowania miejsca na cmentarzu, składana po upływie 20 lat od dnia pochówku w danym miejscu

 4. Minimalny okres prolongaty wynosi 20 lat. Istnieje możliwość ponawiania prolongat po upływie poprzedniego okresu. § 9. Rezerwacja miejsca na cmentarzu.

 5. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca na cmentarzu na zasadach takich jak w przypadku pokładnego.

 6. Przy pochówku osoby, która ma miejsce zarezerwowane, pobiera się pokładne za 20 lat, odliczając kwotę należną za lata, które jeszcze nie upłynęły, a już zostały opłacone przy rezerwacji miejsca § 10. Likwidacja grobu. l .Groby mogą być likwidowane na wniosek dysponenta grobu po 20 latach od ostatniego pochówku lub przez Zarządcę Cmentarza Parafii w związku z wygaśnięciem terminów rezerwacji i prolongat.

 7. W przypadku nie uiszczenia opłaty w terminach określonych w §§ 7-9 mniejszego Regulaminu grób kwalifikuje się do likwidacji, co jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

 8. Likwidacja grobu winna być poprzedzona informacją pisemną umieszczoną na grobie, na co najmniej 12 miesięcy przed terminem jego likwidacji

 9. Pomnik zdjęty z likwidowanego grobu zostaje odłożony na specjalne składowisko, gdzie w ciągu 6 miesięcy może być odebrany przez dysponenta grobu. Po tym terminie Zarządca Cmentarza Parafii może poddać go utylizacji bez prawa do odszkodowania dla dysponenta grobu

 10. Z zakresu czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.

§ 11. Stawianie nowych i wymiana starych pomników.

 1. Na wszystkie prace grabarz i wykonawcy winni mieć pisemne pozwolenie wydane przez Zarządcę Cmentarza Parafii. Prace prowadzone bez pozwolenia uważa się za prace nielegalne.
 2. Elementy starego pomnika należy na własny koszt usunąć z Cmentarza. Zabrania się wrzucania tych elementów do cmentarnego śmietnika, zakopywania w grobie bądź ich porzucania na terenie cmentarza lub przy cmentarzu. § 12. Ekshumacja
 3. Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana przez osobę uprawnioną wyłącznie: a) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego, b) na zarządzenie prokuratora lub sądu.
 4. O zamierzonej ekshumacji zawiadamia się na piśmie Zarządcę cmentarza Parafii na minimum trzy dni przed ustalonym terminem. § 13. Przeniesienie grobu
 5. Istnieje możliwość przeniesienia szczątków osób pochowanych w innych miejscach i pochowania ich na tutejszym cmentarzu w nowym grobie lub grobowcu bądź już w istniejącym grobie głębinowym lub grobowcu.
 6. W tym celu osoba uprawniona jest zobowiązana przedstawić Zarządcy stosowne dokumenty dla dokonania wpisu w księdze cmentarnej, ustalić czas i miejsce pochówku oraz dokonać stosownych opłat § 14. Postanowienia końcowe.
 7. Regulamin niniejszy przyjęto dnia 01,05,2023 roku, obowiązuje z dniem ogłoszenia, 05,05,2023 r. Zarządca Cmentarza na podstawie uchwały Rady Parafialnej.

Załącznik Nr 2 Do Regulaminu Cmentarza w Parafii Łękawica.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

Z DNIA 7 MARCA 2008 r.

W sprawie wymagań jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków

Wymiary miejsc pod groby oraz głębokość grobów muszą spełniać warunki określone: Na podstawie art.20 ust 1 ustawy z dnia 31 stycznia1959 r o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000 r.Nr23.poz 295,z późniejszymi zmianami) zawarte w/w ustawie dołączonej do regulaminu Cmentarza Parafialnego w Łękawicy jako załącznik § 1 Rozporządzenie określa: 1) wymagania, jakie muszą spełniać cmentarze i usytuowanie terenu cmentarza; 2) sposób ustalania powierzchni cmentarza; 3) rodzaj powierzchni grzebalnych i wymagania, jakim musi odpowiadać ich zagospodarowanie; 4) wymagania, jakim muszą odpowiadać groby oraz inne miejsca pochówku zwłok i szczątków. § 2 Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: 1) grobie ziemnym – należy przez to rozumieć dół w ziemi, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę i zasypuje ziemią; 2) grobie murowanym – należy przez to rozumieć dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę; 3) grobie rodzinnym – należy przez to rozumieć grób przeznaczony do składania dwóch lub więcej trumien ze zwłokami lub urn; 4) katakumbach – należy przez to rozumieć pomieszczenie z niszami w ścianie, przeznaczone do pochówku zwłok; 5) kolumbarium – należy przez to rozumieć budowlę z niszami przeznaczonymi do składania urn. 1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594). 2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2003 r. Nr 80, poz.717 i Nr 162, poz.1568 oraz z 2006 r. Nr 220, poz.1600. 2 § 3 Cmentarze projektuje się i utrzymuje jako tereny o założeniu parkowym. § 4 Usytuowanie terenu cmentarza powinno wykluczać możliwość wywierania szkodliwego wpływu na otoczenie, w szczególności powinno spełniać wymagania, wskazane w przepisach określających, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze. § 5 Ogrodzenie terenu cmentarza powinno być wykonane z trwałego materiału. Wysokość ogrodzenia nie powinna być niższa niż 1,5 m. § 6 Powierzchnię grzebalną stanowią miejsca przeznaczone: 1) na groby ziemne i murowane; 2) do składania zwłok i szczątków w katakumbach i kolumbariach.

§ 7

 1. Przy obliczaniu powierzchni cmentarza należy uwzględnić powierzchnię grzebalną oraz: 1) powierzchnię zieleni o charakterze izolacyjnym i dekoracyjnym, w szczególności trawniki, żywopłoty, krzewy i drzewa; 2) drogi i ciągi piesze lub pieszo–jezdne; 3) place i miejsca postojowe, jeżeli nie zostały zapewnione poza terenem cmentarza; 4) miejsca przeznaczone na gromadzenie odpadów, umożliwiające ich selektywną zbiórkę; 5) punkty czerpalne wody; 6) teren niezbędny pod kostnicę lub dom przedpogrzebowy, którego wielkość i funkcje są uzależnione od potrzeb lokalnych; 7) ogólnodostępne ustępy, jeżeli nie zostały zapewnione poza terenem cmentarza, w jego bliskim sąsiedztwie.

 2. W uzasadnionych lokalnymi potrzebami przypadkach, obliczając powierzchnię cmentarza, należy uwzględnić również: 1) kaplicę; 2) zaplecze administracyjno–gospodarcze.

                                                § 8

  Przy obliczaniu powierzchni grzebalnej cmentarza należy uwzględnić: 1) przewidywaną przeciętną roczną liczbę pochówków na tym cmentarzu; 2) wymagania określone w art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych; 3 3) częstotliwość przedłużania okresu, po którym możliwe jest ponowne użycie grobu, o dalsze okresy dwudziestoletnie, w stosunku do przewidywanej liczby poszczególnych rodzajów grobów oraz powierzchni przez nie zajmowanej. § 9

 3. Do cmentarza należy zapewnić dojścia i dojazdy przystosowane do sposobu jego użytkowania.

 4. Miejsca postojowe, a także dojścia i dojazdy do powierzchni grzebalnych, powinny posiadać nawierzchnię utwardzoną, urządzoną w sposób uniemożliwiający odpływ wód opadowych na miejsce przeznaczone na groby ziemne i murowane.

 5. Drogi, ciągi piesze i pieszo-jezdne powinny być dostosowane do obciążenia i natężenia ruchu zależnego od potrzeb i uwarunkowań lokalnych, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. § 10

 6. Groby ziemne powinny mieć następujące minimalne wymiary: 1) pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami dziecka do lat 6: długość 1,2 m, szerokość 0,6 m, głębokość 1,2 m; 2) pozostałe pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami: długość 2,0 m, szerokość 1,0 m, głębokość 1,7 m; 3) pojedyncze, w których składa się urnę: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,7 m.

 7. Groby murowane powinny mieć następujące minimalne wymiary: 1) pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami: długość 2,2 m, szerokość 0,8 m, głębokość 0,8 m; 2) pojedyncze, w których składa się urnę: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,7 m.

 8. Groby murowane wielournowe, w których składa się urny, powinny mieć wymiary nieprzekraczające wymiaru grobu murowanego pojedynczego, określonego w ust. 2 pkt 1.

 9. Nad każdą trumną składaną w grobie murowanym powinno być założone sklepienie.

 10. Nad ostatnim sklepieniem grobu murowanego przeznaczonego do składania trumien wykonuje się podmurówkę dla warstwy sanitarnej ziemi, jako izolację, o grubości co najmniej 0,3 m od sklepienia do poziomu ziemi. § 11

 11. W zależności od warunków gruntowych i wodnych można stosować pochówek zwłok piętrowo w grobach ziemnych lub murowanych, przy czym trumny powinny być między sobą przedzielone warstwą ziemi o grubości co 4 najmniej 0,3 m albo murem lub betonem zbrojonym o grubości co najmniej 0,06 m.

 12. Głębokość grobu rodzinnego ziemnego dla dwóch trumien umieszczonych jedna nad drugą powinna wynosić co najmniej 2,5 m. Dla każdej następnej trumny grób powinien być głębszy o 0,8 m.

 13. Groby rodzinne ziemne, w których trumny mają być składane obok siebie na jednym poziomie, powinny mieć następujące minimalne wymiary: długość 2,0 m, szerokość 1,8 m (0,8 m + 0,2 m + 0,8 m), niezależnie od głębokości grobu.

 14. Groby rodzinne murowane, w których trumny mają być składane obok siebie na jednym poziomie, powinny mieć oddzielne dla każdej trumny komory o minimalnych wymiarach: długość 2,2 m, szerokość 0,8 m, głębokość 0,8 m. Komory powinny być od siebie oddzielone murem lub betonem zbrojonym o grubości co najmniej 0,06 m, niezależnie od głębokości grobu.

 15. Dopuszcza się tworzenie zbiorowych grobów ziemnych lub murowanych, których minimalna długość dla grobów ziemnych wynosi 2,0 m, dla grobów murowanych – 2,2 m, a szerokość jest wielokrotnością szerokości określonych w ust. 3 i 4. 6. W każdym przypadku odległość między najwyższym poziomem wody gruntowej a dnem grobu nie może być mniejsza niż 0,5 m. § 12 W grobach murowanych dno grobu może być ziemne lub umocnione. Dno umocnione powinno mieć spadek jednokierunkowy; w miejscu najniższym należy przewidzieć odpływ łączący się z ziemią. § 13

 16. Pomiędzy grobami powinno być zapewnione przejście o szerokości co najmniej 0,5 m.

 17. Przejścia między grobami mogą być zagospodarowane wyłącznie za zgodą zarządcy cmentarza oraz na warunkach przez niego określonych. § 14 Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic powierzchni grobu albo usypywać ziemię w postaci pagórka nad grobem. § 15 Nisza w kolumbariach powinna mieć następujące minimalne wymiary: 0,4 m głębokości, 0,4 m szerokości i 0,4 m wysokości. § 16

 18. Usytuowanie katakumb powinno wykluczać możliwość wywierania szkodliwego wpływu na otoczenie.

 19. Nisza w katakumbach powinna mieć wymiary w poziomie co najmniej 2,0 m na 1,0 m i nie mniej niż 0,9 m wysokości. Każda nisza powinna być oddzielona od sąsiedniej ścianą o grubości co najmniej 0,06 m i posiadać system odprowadzania gazów i odcieków w sposób nieszkodliwy dla otoczenia oraz uniemożliwiający dostęp do nisz insektom i gryzoniom. Po złożeniu zwłok każdą niszę należy natychmiast zamurować. § 17 Wymiary grobów, nisz w katakumbach i kolumbariach podane w rozporządzeniu są wymiarami w świetle. § 18

 20. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do cmentarzy, grobów i innych miejsc pochówku zwłok i szczątków istniejących w dniu wejścia w życie rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

 21. Groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków urządzane na częściach cmentarzy, o których mowa w ust. 1, zagospodarowanych lub powstałych w wyniku rozbudowy takich cmentarzy po dniu wejścia w życie rozporządzenia, muszą spełniać wymagania określone w przepisach § 10–16. § 19 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia


Na stronie internetowej naszej parafii znajduje się plan cmentarza oraz sektory rzędy i nr grobu - zakładka plan cmentarza

Adres strony internetowej naszej parafii - www.parafiaswjozeflekawica.pl

Numer konta parafialnego 38 8119 0001 0018 7844 3000 0010

Dodana Jun 08, 2024